Bakan Çelik’ten Et Ve Süt Sektörlerine İlişkin Önemli Açıklamalar

Bakan Çelik’ten Et Ve Süt Sektörlerine İlişkin Önemli Açıklamalar

Category : TKDK Haber

Tarım politika ve uygulamalarının Bakanlığımız ve tarım sektörü paydaşları ile değerlendirilmesi amacıyla 7 bölgede düzenlenmesi planlanan bölgesel ortak akıl toplantılarının 5’incisi, 11-12 Mart tarihlerinde Konya‘da yapıldı. Toplantıya, TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, Proje Hizmetleri Genel Koordinatörü Mehmet Serdar Turhan, Aksaray, Ankara, Çankırı, Karaman, Konya, Nevşehir, Sivas ve Yozgat İl Koordinatörleri katıldı.

Konya Dedeman Otel’de düzenlenen toplantıda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, “İç Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısı”nda özellikle TKDK’nınIPARD Programı kapsamında desteklediği et ve süt sektörlerine yönelik önemli açıklamaları oldu.

Bakan Çelik, süt üretiminin 18,6 milyon tona ulaştığına dikkati çekerek şunları kaydetti: “Süt üretiminin artması demek hayvan varlığının artması demek. Bunu desteklememiz lazım. Şimdi sütü üreten üreticimiz ile sanayicimiz, Ulusal Süt Konseyi’nde oturuyorlar, biz bakanlık olarak orada yokuz ve burada diyorlar ki ‘sütün litresi 1 lira 15 kuruş’. Kim belirliyor, Ulusal Süt Konseyi. Biz var mıyız, yokuz. Peki, şimdi kamuoyunda 85 kuruşa, 1 liraya alınıyor lafı nerden çıktı. Etrafımız ateş çemberi. Sıkıntılar olduğu için arz-talep dengesizliği var. Arz var ama talep oluşmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Oturdum sanayicilerle ne yapalım dedim. Süt günlüktür. İnek her gün sağılıyor ve değerlendirmemiz gerekiyor. O zaman ne yapalım dedik, ‘Sütü, tozuna dönüştürürsek zaman kazanırız ve ihraç ederiz’ dediler. 4 bin lira süt tozu desteği istediler, verdik. Bir süre sonra dünya piyasalarında düşme olduğu için 4 bin 500 olmasını istediler, yaptık. Bir sanayicimiz de ‘Ben 120 bin ton sütü çekeceğim’ dedi süt tozu yapmak için. 3-4 aylık dönem içerisinde süt daha fazla çekilmiş olacak. Daha sonra zaten dondurma dönemi açılıyor ve orada fazla sıkıntı olmayacak. Sütle ilgili tekrar sorunlar yaşanmaya başlandı. Geçen bir toplantıda söyledim ve şimdi de söylüyorum. Sanayici arkadaşım, 4 bin 500 lira destekle sen süt tozunu yap diye senin istediğin desteği verdik. Sen bunu yeterli görmeyip araya müteahhitleri koyuyorsan, uyanıklık yapıp 115 ton süt sözü verdiğinden sen aradan çıkıp araya müteahhitleri gönderip ucuz sütü alıp kendi fabrikanda işliyorsan benim senle işim var arkadaş. Ben seninle uğraşacağım. Yalnız ben değil Bakanlar Kurulu senle uğraşacak bunu bil. Böyle olmaz.”

Et ve hayvancılıkla ilgili çalışmaların Bakanlar Kurulu’nda ele alınacağını belirten Çelik, hayvan varlığını arzu edilen noktaya taşıyıncaya kadar et ithalatına devam edeceklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Amaç üreticiyi ve sektörü hayvan varlığımızı istediğimiz noktaya taşımak. Piyasadaki maliyetler belli. Burada üreticiyi sıkıntıya sokacak bir uygulamaya girmemek gerekiyor. Bizim eti yarı yarıya ucuza ithal etme imkânımız var. Fiyatı yarı yarıya düşürebiliriz. İthal ederiz, piyasada fiyatı 15-20-22 liraya düşürürüz. Siz 35-32 liraya kıymayı almazsınız da 20-22 lirayla alabilirsiniz. Bu mümkün. Ama bu, bizim hayvan varlığımıza yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bu doğru değil. Biz böyle bir ithalat peşinde değiliz. Biz, gelin halkın kullandığı kıyma ve kuşbaşı ile ilgili bir tavan belirleyelim ve etle ilgili kararlarımızı revize ederiz dedik. Birileri başka şeyler yapmaya çalışıyor. Uyanlara teşekkür ediyorum. Ama bu kadar ince, hassas konuyu anlamayıp ‘ben bunu daha pahalı satarım’ diye hayvan varlığımızın geleceğiyle ilgili hesapsız, kitapsız hareket edenleri milletimizin vicdanına havale ediyorum. Alınan kararlar et ve süt varlığımızı artırmak içindir. Bunu destekleyecek olan, bütün taraflardır. Aksi takdirde işin kolayına kaçarız. İki yıl alkış alırız bu geçici olur ve hayvan varlığınız büyük yara alır. Nasıl olsa bir 100 bin ton, 200 bin ton ete ihtiyaç var. Bunu fırsat bilip yaklaşanlara fırsat vermeyeceğiz. Pazartesi günü Bakanlar Kurulunda ciddi sunumlarımız var. Orada aldığımız kararlar var. Et, hayvan nasıl gelecek buraya. Nasıl daha uygun şartlarda üreticiye verilecek. Nasıl hibe edilecek. Bunların çalışmalarını bakanlık olarak tamamlamış bulunuyoruz.”

Bakan Çelik, et ve süt sektörüne yönelik açıklamalarının yanı sıra 2023’te 153 milyar dolarlık tarımsal hâsıla hedeflediklerini, arazi toplulaştırmayla ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ve verimli arazilerin korunması için mücadele edeceklerini, çiftçilerin bilgi ve teknoloji ile buluşturulması noktasında da çalışmalar yapıldığını, TKDK’nın uyguladığı Program hedefleriyle de örtüşen kırsaldaki genç nüfusun göçünün engellenmesi ve ters göçün sağlanması için destekler verildiğini, 2017 yılında havza bazlı yeni bir destekleme modeline geçileceğini ifade etti.


Leave a Reply