VAN İLİNDE IPARD YATIRIMLARI TEMSİLİ ÇEK DAĞITIM TÖRENİ

VAN İLİNDE IPARD YATIRIMLARI TEMSİLİ ÇEK DAĞITIM TÖRENİ

Category : GTHB Haber , TKDK Haber

3 Şubat 2016 Cuma günü Van ilimizde ‘IPARD Yatırımları Temsili Çek Dağıtım Töreni’ gerçekleştirildi. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk ÇELİK, Van Valisi Sayın İbrahim TAŞYAPAN, Van Güç Birliği Platformu Mütevelli Heyeti Başkanı ve Van Milletvekili Sayın Beşir ATALAY, Kurum Başkanımız Sayın Dr. Ahmet ANTALYALI, bazı ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi ALTUNER, STK temsilcileri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Başkan Antalyalı, IPARD desteklerinin 2017 yılında da tüm hızıyla devam edeceği müjdesini verdi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Sayın Dr. Ahmet ANTALYALI, Kurum olarak destekledikleri projelerle çok büyük yatırımların hayata geçtiğine dikkat çekerek bu yatırımların 2017 yılında da hız kesmeden devam edeceği müjdesini verdi. Geride kalan IPARD-I dönemini değerlendiren Başkan ANTALYALI, “2011 yılından itibaren IPARD-I Programı kapsamında 15 çağrı ilanına çıkan Kurumumuz, bu çağrılar sonucunda, 42 ilimizde 10.693 projenin yatırıma dönüşmesinde hibe destekleriyle katkıda bulundu. Bu projelerin yatırım tutarı 6,7 milyar liradır. Bu miktarın 3,15 milyar lirası hibe desteği olarak yatırımcılarımızın hesaplarına aktarılmıştır. Sadece 2016 yılında yaptığımız ödeme tutarı 1 Milyar liranın üzerindedir. Yine 2016 yılı başlarında, kur riskini de göz önüne alarak, fazladan 73 milyon Avroluk sözleşme imzaladık. Hayat bulan yatırımlarımızda 54 binin üzerinde yeni istihdam sağladık.” dedi.

Van’da bu zamana kadar yapılan yatırımlara Kurum olarak ciddi destekler verdiklerini ve 2017 yılı içinde de bu desteklere devam edeceklerini dile getiren ANTALYALI, “Van’da geride kalan 5 yıllık zamanda 132 projenin hayata geçmesine vesile olduk. Bu projelerle Van’da 80 milyon liralık yatırım gerçekleşti. Biz bu yatırımlara yaklaşık 38 milyon lira hibe desteği verdik. Yatırımı tamamlanarak hayata geçen bu 132 projede toplam 208 kişiye de istihdam sağlandı. İnşallah yatırımlarımız yeni yılda da devam edecek.” dedi.

TKDK, üreticilerin her zaman yanında olacak

Açılış konuşmasının ardından söz alan Vali İbrahim TAŞYAPAN, Van’ın hayvancılık konusunda çok iyi yerlere geleceğine inandığını ve bunun için bütün enerjilerini harcadıklarını ifade ederek TKDK’nın her zaman çiftçi ve üreticilerin yanında olduğunu vurguladı.

Atalay: “Van’ın sorunları çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

Van Güç Birliği Platformu Mütevelli Heyeti Başkanı ve Van Milletvekili Sn. Beşir ATALAY, Van’ın sorunlarını çözmek için var güçleriyle çalıştıkları belirtti.

Bakan ÇELİK: “Kim terliyorsa, teri tarlada çamura karışıyorsa, onlarla biz tarımı büyütebiliriz.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk ÇELİK Milli Tarım Projesinin önemine değinerek “Bugün tarım ve tarih şehri, doğunun merkez illerinden birisi olan Van’dayız. Tarım Bakanı olduğumuzdan bu yana çok yoğun bir şekilde çalışmaya başladık. 7 bölgede herkesin katıldığı ve üç gün devam eden bölge toplantıları gerçekleştirdik. Yalnız bölge toplantıları yapmadık, STK’lar ile bir araya geldik. Telefonlarımızı diledikleri saatlerde aramaları için tüm üreticilerimize açtık. Akademi dünyası ile konuştuk, veterinerlik, gıda, ziraat fakültelerinin dağarcığında neler var, bilimin ışığında ilerlemek istedik. Bilimsel çalışmalar üniversitelerin raflarında kalmasın istedik. Derdimiz Türk tarımının fotoğrafını doğru çekmek ve doğru kararlar almaktı. Çekilen fotoğraf üzerinde günlerce yaptığımız çalışma üzerine Milli Tarım Projesi çıkardık.” şeklinde konuştu.

Van’da üretim yapan çiftçiyi destekleyeceklerini dile getiren ÇELİK, toprağın verimli ve sağlıklı olması için çok büyük çaba harcadıklarını bu kapsamda Milli Tarım Projesi’nin bir ayağının da bitkisel üretim olduğunu dile getirdi.  Çiftçilerin zaman kaybına tahammülü olmadığını, bu yüzden de yeşil masalarda görev yapanlara çok önemli görevin düştüğünü ifade eden Bakan ÇELİK, “Kim terliyorsa, teri tarlada çamura karışıyorsa, onlarla biz tarımı büyütebiliriz.” dedi.

Konuşmaların ardından bölgede yatırım yapmış olan ve IPARD desteklerinden faydalanan proje sahiplerine, genç çiftçilere, KKYDP proje sahiplerine temsili çeklerinin verildiği törene geçildi. Törene çiftçilerin söz alarak katılım sağladığı ortak akıl toplantısı ile devam edildi.


Leave a Reply