Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) II 5. İzleme Komitesi Toplantısı

Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) II 5. İzleme Komitesi Toplantısı

Category : TKDK Haber

Avrupa Birliği’nin (AB) aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) II 5. İzleme Komitesi Toplantısı Ankara’da düzenlendi.

Toplantıya başkanlık yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hasan Özlü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Yönetim Otoritesi tarafından bir otelde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, IPARD II Programı’nın devam ettiğini, bu süreçte çalışmalarını yoğun ve etkin şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Çalışmalara fikir ve tecrübeleriyle herkesin aktif katılımının çok önemli olduğunu belirten Özlü, sürece katkıda bulunanlara teşekkürlerini iletti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı ise Kurum olarak ellerinden gelen çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve bunun devam ettirileceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, Otorite tarafından önceki toplantıda alınan kararların uygulanması, IPARD 2 Programı izleme raporu ve değerlendirme faaliyetleri, 2017 teknik destekleri ve gerçekleştirilen faaliyetler, 2018 teknik destek eylem planı ile Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması (LEADER) Programı uygulamaları hakkında sunum yapıldı.

TKDK temsilcileri de IPARD 2 Programı uygulamaları kapsamında başvuru çağrıları, sözleşmeler ve ödemeler, 2017 iletişim ve tanıtım faaliyetleri, 2018 iletişim ve tanıtım eylem planına ilişkin bilgilendirme yaptı.

Hazine Müsteşarlığı Denetim Otoritesi yetkililerince Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) 5. bileşeni, Uygulama Destek Dairesince ise IPARD ve mevcut durumuna ilişkin sunum yapıldı.

AB Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı yetkilileri de katılımcılarla görüşlerini paylaştı.

Toplantının sonunda yapılan oylamada sonraki toplantının 3 Mayıs 2018’te düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Otoritesi Başkanı Muhammed Adak, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı Ali Ergin, Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü yetkililerinden Liam Breslin ve Iwona Lisztwan, AB Türkiye Delegasyonu temsilcilerinden Simona Gatti ve Leyla Alma ile sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri katıldı.  


Leave a Reply